[Nospam-PL.NET] [Nospam-PL.NET]


Twój IP:
34.204.168.209

Poniedziałek, 25 V 2020

wersja do druku [print]

Kontratak spamerów, odc. 2

W połowie października 2002 firma Navo rozesłała do różnych osób swoistą odezwę, której treść przedstawiam poniżej:

From: <navo2002@op.pl>
To: .....
Sent: ........
Subject: Wiadomość z NAVO

Szanowni Pastwo!

Wasza skrzynka poczty elektronicznej korzysta z serwera, ktry został skonfigurowany tak, aby nie akceptować wiadomości przesyłanych z NAVO (adresy navo.com.pl).
Przyczyną tego faktu jest umieszczenie nas na liście adresów, które należy blokować przez panów z nielegalnej organizacji Polspam.
W ten sposób ci Panowie DECYDUJĄ ZA WAS, jaką korespondencję macie Pastwo prawo otrzymywać, a jaką nie ![1.]
Jeśli cenicie Pastwo wolność korespondencji i chcecie otrzymywać od nas wiadomości, prosimy:
a) skontaktować się z administratorem Waszej skrzynki pocztowej w celu odblokowania adresów navo.com.pl
b) skontaktować się z panem Aaaaaaaaa Bbbbbbbbbb - telefon: ........ lub Cccccccccc Ddddddd - telefon ...............,[2.] którzy działają w Polspam i są odpowiedzialni za ten stan rzeczy.
c) wysłać e-maila na adres info@polspam.org z protestem przeciwko samowolnej blokadzie poczty elektronicznej. [3.]
Jednocześnie informujemy, że działalność organizacji Polspam wypełnia znamiona przestępstwa i NAVO Sp. z o.o. zamierza wkrótce skierować doniesienie do prokuratury o tym fakcie.
Za powstałe nie z naszej winy utrudnienia przepraszamy
NAVO Sp. z o.o.
P.S.
Ta wiadomość została wysłana ze skrzynki rezerwowej, korespondencję do nas prosimy kierować na normalne adresy navo.com.pl navo@navo.com.pl

Dziękuję osobom, które umożliwiły publiczne udostępnienie tego dokumentu :-) .


Przypisy

[1.] Nic podobnego :-> jest dokładnie odwrotnie: właściciel serwera umożliwia swoim użytkownikom podjęcie decyzji, jaką pocztę chcą otrzymywać, a jakiej nie. A w każdym razie - powinien im taką decyzję umożliwić, blokując pocztę tylko wtedy, gdy odbiorca sobie tego zażyczy. PolSpam zaś służy tylko do realizacji tego podziału. Oczywiście, na każdym serwerze może istnieć dodatkowo "whitelist", czyli lista adresów które są odbierane przez ten serwer, nawet jeśli są umieszczone w PolSpamie. W niektórych przypadkach, również poszczególni użytkownicy mogą sobie taką "białą listę" zdefiniować.

[2.] Nazwiska, które były tu wymienione wymazałem z powodów chyba oczywistych. Pomijając fakt, ze nie ma powodów, by przypuszczać, iż te osoby faktycznie należą do grupy administratorów PolSpamu, zarzucanie im przestępstwa przez spamera, który sam swoim procederem prawo łamie - jest zwykłym pomówieniem, za które autorzy tego listu mogą jeszcze ponieść odpowiedzialność karną.

[3.] Samowolnej blokadzie ? PolSpam ? PolSpam niczego nie blokuje, robi to właściciel serwera. Jeśli komuś się to nie podoba - niech pisze do właściciela swojego serwera. Ten może blokować przesyłki niezgodne z regulaminem pracy serwera, ale można też od niego oczekiwać, że przepuści te przesyłki, które odbiorca sobie życzy otrzymać. Albo... może zaproponować takiemu odbiorcy, by poszukał sobie innego serwera ;-)


Uzupełnienie

Dnia 22.X.2002 przedstawiciel firmy Navo zaproponował w grupie dyskusyjnej pl.news.mordplik debatę na temat regulacji problemu spamu. Abstrahując od jego pobudek i sensowności przedstawionych propozycji, trzeba zauważyć, że przejście od gróźb pozwu sądowego do dyskusji jest wartą odnotowania zmianą frontu.

Nie będę komentował wypowiedzi inicjatora tej dyskusji. Czytelnicy grupy zrobili to już lepiej ode mnie.

  • Cały zapis wątku (niezbyt długi) znajduje się w archiwum Google.Groups.com. Warto go przejrzeć, by wyrobić sobie własne zdanie.

Nieststy, jak się wkrótce okazało - owa zmiana frontu albo była tymczasowa - albo była zasłoną dymną - oto kolejna, "pasjonująca" wypowiedź z tej samej serii, zapisana w archiwum Google.Groups.com:

  • dyskusja rozpoczęta dnia 6.XI.2002 (oczywiście, można uwazać, że to Mark FOP to ktoś inny niż przedstawiciel firmy NAVO - ale ja mam powody, by twierdzić, że to ta sama osoba).

Ponadto, od tej samej serii można prawdopodobnie zaliczyć jedną z wcześniejszych wypowiedzi -

                                                                                                                                 

Data ostatniej modyfikacji: 01 I 2004

wersja do druku [print]

--REKLAMA-- --REKLAMA--

 

-

Przysięga głazu rzecznego

"W żadnych okolicznościach i pod żadnym pozorem nie kupię niczego, co zostało mi zaoferowane w formie niezamawianej przesyłki elektronicznej. Nigdy też nie będę forwardował do dużej liczby odbiorców listów łańcuszkowych, petycji, masowych przesyłek czy ostrzeżeń o wirusach. Niech powstrzymanie się od tego będzie moim wkładem dla przetrwania społeczności internetowej."

The Boulder Pledge

"Under no circumstances will I ever purchase anything offered to me as the result of an unsolicited e-mail message. Nor will I forward chain letters, petitions, mass mailings, or virus warnings to large numbers of others. This is my contribution to the survival of the online community."

Roger Ebert, 1996

-
 
[Lynx Friendly] [Valid CSS!] [Valid HTML 4.0!] [W3C-WAI WCAG 1.0 Level A] [Vim The Editor]
 
X X

Copyright by Łukasz Kozicki © 2002-2003
witryna hostowana przez home.pl
Privacy Policy