[Nospam-PL.NET] [Nospam-PL.NET]


Twój IP:
34.204.168.209

Poniedziałek, 25 V 2020

wersja do druku [print]

Kto zarabia na spamie

Poniżej przedstawiam rzeczywisty przypadek. Niech on będzie przestrogą dla innych.

W związku z wejściem w życie 10.III.2003 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, na początku marca 2003 firma Yans Cron NLP Institute zaplanowała uzyskanie od grupy swoich wcześniejszych klientów i osób z którymi utrzymywane były wcześniej kontakty biznesowe zgody na wysyłanie do nich biuletynów informacyjnych.

Poza bazą zawiarającą adresy klientów, YCI dysponował równiez bazą adersów zakupioną od firmy sprzedajacej takie listy. Firma rozważała wykorzystanie tej listy do wysyłki reklam. Niestety,
właśnie z tego powodu zdarzył się wypadek, który spowodował rozesłanie sporej ilości spamu.

Dyrektor YCI, Piotr M. Łabuz przeprosił publicznie za tę wpadkę, ale zgodził się też na opisanie wszystkiego wraz ze swoimi wnioskami, dla przestrogi innych firm, aby te nie dały się namówić na mailing przez firmę sprzedającą "zweryfikowane bazy e-mailowe".Cała sprawa wynikła z mojego niewybaczalnego błędu. Mailing "poszedł" nie z tej bazy, z której powinien. W sumie, zanim się zorientowałem, z serwera wyszło ponad 60 tys. maili.

Postanowiłem zadać sobie trud i sprawdzić efektywność tej niezamierzonej wysyłki. Oto wyniki:

  1. Ilość wysłanych maili - ok. 60 tys.
  2. Ilość osób, które potwierdziły chęć otrzymywania od nas maili z newsletterem (czyli ilość pozytywnych weryfikacji) - 237.
  3. 22 osoby zgłosiły skargi do PolSpamu.
  4. Jeśli weźmiemy pod uwagę, iż efektywność mailingu z bazy opt-in w naszej branży wynosi jakieś 1-2%, to biorąc pod uwagę ilość kłopotów, jakie przysporzył mi ten mój "spam", to te 237 dodatkowych osób jest efektem tragicznym, jeśli chodzi o efektywność. Wręcz ujemnym. Zwracam uwagę, iż baza tych 60 tys. maili była, wg ocen ludzi zajmujących się zawodowo mailingami, całkiem niezła (dobrze targetowana - przyp.red.).

Reasumując przychylam się do zdania tych, którzy twierdzą, iż na spamie zarabiają tylko ci którzy sprzedają bazy z adresami lub oferują odpłatną wysyłkę spamu.

Zdecydowanie stratne są natomiast firmy, których oferty spam dotyczy. Tracą na wiarygodności, ryzykują założenie blokad na serwerach pocztowych, itd. W tej chwili dodatkowo ryzykują pociągniecie do odpowiedzialności prawnej. Totalnie bez sensu !

Powiem tylko, iż aby "zdobyć" te 237 adresów, dodatkowo straciłem kilka dni na pisaniu przepraszających maili i próbach pozbycia się łatki spamera :(. O utraconej wiarygodności nie wspominając !


Piotr M. Łabuz
Yans Cron NLP Institute

Przypisy

Oto treść notatki znalezionej przy jednej z aukcji w Allegro.pl, na której ktoś próbował sprzedać bazę adresów z programem do wysyłania mailingów:

Mailing wysłany, natomiast liczyłem na lepszą skuteczność. W moim wypadku wynosiła 0,006%, czyli na 17 000 firm, odezwała się jedna.

No cóż... można tylko dodać, iż z tego, że ktoś się odezwał, nie wynika jeszcze, że po tak nawiązanym kontakcie nastąpi jakakolwiek sprzedaż...

                                                                                                                                 

Data ostatniej modyfikacji: 01 VI 2003

wersja do druku [print]

--REKLAMA-- --REKLAMA--

 

-

Przysięga głazu rzecznego

"W żadnych okolicznościach i pod żadnym pozorem nie kupię niczego, co zostało mi zaoferowane w formie niezamawianej przesyłki elektronicznej. Nigdy też nie będę forwardował do dużej liczby odbiorców listów łańcuszkowych, petycji, masowych przesyłek czy ostrzeżeń o wirusach. Niech powstrzymanie się od tego będzie moim wkładem dla przetrwania społeczności internetowej."

The Boulder Pledge

"Under no circumstances will I ever purchase anything offered to me as the result of an unsolicited e-mail message. Nor will I forward chain letters, petitions, mass mailings, or virus warnings to large numbers of others. This is my contribution to the survival of the online community."

Roger Ebert, 1996

-
 
[Lynx Friendly] [Valid CSS!] [Valid HTML 4.0!] [W3C-WAI WCAG 1.0 Level A] [Vim The Editor]
 
X X

Copyright by Łukasz Kozicki © 2002-2003
witryna hostowana przez home.pl
Privacy Policy