[Nospam-PL.NET] [Nospam-PL.NET]


Twój IP:
34.204.168.209

Poniedziałek, 25 V 2020

wersja do druku [print]

Sprawdzanie RBL-i

Wpisz adres IP : [ wszystkie RBL-e ]

Uwaga! sprawdzanie wszystkich pytanych RBL-i może trwać nawet kilkadziesiąt sekund... czasem tak długo, że ładowanie strony zostanie przerwane.Standardowo sprawdzane są polskie RBL-e, oraz wybranych 15 RBL-i z całego świata. Zostały one dobrane na podstawie rankingu Jeff'a Makey'a.

Inne strony z podobną usługą

DNSstuff.com | Multi-RBL check | J.Mash's drbcheck | IP Black Hole List | OpenRBL.org | SamSpade.org Tools


Trochę informacji o RBL-ach

RBL, czyli Realtime Block List (albo Realtime Blackhole List, Relay Block List), to lista adresów IP, które były źródłami spamu. Zobacz listę różnych RBL-i z opisami[en]oraz porównanie ważniejszych RBL-i[en].

Trzeba pamiętać o tym, że różne RBL-e mają różne kryteria listowania. Ponadto różne RBL-e mają różny "zasięg działania" i brak wpisu w wprzypadku wielu z nich oznacza dokładnie nic.

 Uwaga !  Nie należy blokować adresu np. na podstawie wpisów tylko w XBL (Extreme Blocking List), ponieważ taki wpis najczęściej oznacza w zasadzie tyle, że dany adres nie jest 'whitelistowany'. XBL listuje między innymi całe klasy należące do TP S.A. więc korzystając z niego można się np. pozbawić własnej poczty. Inny RBL często uważany za zbyt agresywny do praktycznego użytku, to BlarsBL - można za jego pomocą sprawdzać 'stopień przyjaznośći' danego ISP-a dla spamerów. Natomiast URBL listuje cały zakres IPv4 - może być używany tylko do testów.

Natomiast korzystanie z tych "najostrzejszych" RBL-i może być przydatne, jeśli równocześnie skorzystamy np. z RBL.cluecentral.net[en]. Serwis ten jest listuje całe państwa oraz całe bloki IP należące do największych providerów, co pozwala na ich whitelistowanie. Aby whilelistować host w Polsce, trzeba odpytywać strefę *.pl.rbl.cluecentral.net, a tylko dla TP S.A. - *.as5617.rbl.cluecentral.net. Łącznie w Polsce jest już grubo ponad setka stref AS. Jeśli chcesz sprawdzić jaki AS musisz whitelistować np. w przypadku własnej sieci - możesz to określić sprawdzając określony IP w tym formularzu[en], albo przeszukując ich listę[en] (uwaga, ta lista jest bardzo długa). Tamże możesz sprawdzić jaki zakres IP należy do danego AS-a albo z jakimi innymi jest połączony. Inny serwis listujący hosty "geograficznie" to countries.nerd.dk[en]- w przypadku Polski odpytywać trzeba strefę *.pl.countries.nerd.dk.

Oczywiście, Cluecentral albo Nerd.dk mogą również służyć do blokowania całych państw lub całych providerów, podobnie jak Blackholes.US[en], które listują wybrane "spamerskie" strefy w/g krajów lub niektórych providerów.

Forbidden.ICM.edu.pl zawiera spis adresów IP, które zostały usunięte z ORBS w maju 2001 r. w wyniku procesu sądowego. Sama baza ORBS obecnie nie funkcjonuje. ICM ponadto przechowuje kopię bazy ORDB, ale sposób korzystania z tej kopi różni się nieco od korzystania z typowych RBL-i.

Znacznie dokładniejsze wyniki sprawdzania adresów IP można uzyskać w innych serwisach tego typu.

                                                                                                                                 

Data ostatniej modyfikacji: 04 X 2003

wersja do druku [print]

--REKLAMA-- --REKLAMA--

 

-

Przysięga głazu rzecznego

"W żadnych okolicznościach i pod żadnym pozorem nie kupię niczego, co zostało mi zaoferowane w formie niezamawianej przesyłki elektronicznej. Nigdy też nie będę forwardował do dużej liczby odbiorców listów łańcuszkowych, petycji, masowych przesyłek czy ostrzeżeń o wirusach. Niech powstrzymanie się od tego będzie moim wkładem dla przetrwania społeczności internetowej."

The Boulder Pledge

"Under no circumstances will I ever purchase anything offered to me as the result of an unsolicited e-mail message. Nor will I forward chain letters, petitions, mass mailings, or virus warnings to large numbers of others. This is my contribution to the survival of the online community."

Roger Ebert, 1996

-
 
[Lynx Friendly] [Valid CSS!] [Valid HTML 4.0!] [W3C-WAI WCAG 1.0 Level A] [Vim The Editor]
 
X X

Copyright by Łukasz Kozicki © 2002-2003
witryna hostowana przez home.pl
Privacy Policy